Protokol Şaşırtma - Gizleme

 

Eğer Dosya arama esnasında şu hatayı alıyorsanız:

"Please use eMule 0.47c and enable protocol obfuscation to get results from this server (xx.xx.xx.xx)"

Yapmanız Gereken İşlem ya Protokol Gizlemeyi Aktif hale getirmek yada başka bir Sunucuya bağlanıp aramanızı o şekilde yapmaktır.

Protokol Şaşırtma eMule'nin Sunucular ve Kullanıcılar ile iletşiminde kendi Protokolünü Şaşırtması veya Gizlemesidir.

Protokol Gizleme olmadan her eMule iletşiminine yapısal olarak verilen tanımlama bilgisi verilir ve bu herkes tarafından kolayca yeniden düzenlenebilir.

Eğer bu özellik açıksa, tek parça olarak gözüken eMule iletşimi ilk bakışta rastgele verilere benzer ve otomatik olarak tanımlamak imkansız hale gelmektedir.

Bu da eMule Protokolünün Paketlerin tanımı yapılarak engellenen ağlar içinde tanımlanmasını engellemektedir. Yani normal paketler gibi algılanmaktadır.

Protokol Gizlemeyi Tasarlamamanın Amaçları olarak şunlar anlaşılmamalı :

Sizin Anonim olmanızı arttırmaz, Sizi görünmez sağlamaz ve sizi gizlice takip edenlerden korumaz. Eğer Ağınızın Yetkilisi eMule'yi engellemek için Yasal veya Geçerli bir sebebi varsa (Kısıtlı bir Şirket Ağı varsa), bu özelliği kullanarak istenmeyen sonuçlara sebep olacaktır.

Protokol Gizleme Şuan sadece ED2K de TCP ve UDP, Sunuclarda TCP ve UDP ve Kad TCP iletişimi için geçerlidir. Kad Udp Paket gizlemesi henüz aktif değildir.


Ayarlar

Varsayılan olarak, her eMule istemcisi(>= 0.47b) diğer istemciler ile isletişimde gizliliği destekler, ve istemedikçe aktif olmaz.

Eğer ISS'niz (İnternet Servis Sağlayıncız Türk Telekom :) ) ED2k Protokolünün farkını göremiyorsa bu özelliği kullanmanıza gerek yoktur. Aksi taktirde Güvenlik>Seçenekler sayfasındaki Seçenekleri takip etmeniz gerekmektedir:

 

Obfuscation Settings

Protokol Gizleme Etkin

Eğer eMulenin ağınızda kısıtlandığını düşünüyorsanız bu seçeneği işaretleyebilirsiniz.

eMule ne zaman Gizleme etkin olursa iletişim sırasında diğer istemcilere soracaktır ve aynı şekilde diğer istemcilerde soracaktır.

Sunucuya bağlanırken, eMule önce Gizlemeyi etkinleştirip bağlanmayı deneyecektir ve eğer başarısız olursa normal bağlantıyı seçecektir. Bu seçeneği kullanmanın normal bağlanmaya göre dezavantajı yoktur, İşlemci kullanımında fark edilmeyen küçük artışlar olacaktır ve Veri alışverişinde birkaç bayt fark edecektir. Bu seçeneği açarak yanlış birşey yapma olasılığınız yoktur.

Sadece Protokolu Gizlenen Bağlantılara izin ver (önerilmez) :

Eğer bu seçeneği aktif yaptıysanız, eMule sadece Gizlenmiş bağlantıları kabul edecektir. Bu özelliği desteklemeyen istemcileri engellenecektir. Normal bağlantılar geri çevrilecek ve sadece sunuculara otomatik bağlanmada kabul edilecektir. Eğer ED2K Protokolü Ağınızda komple engelli ise bu seçeneği kullanmalısınız, diğer şekilde Kaynak kayıpları yaşayacaksınız ve eMule normalden daha az dosya İndirecektir. Eğer eMule'nin engellendiğini biliyorsanız bu seçeneği açmanız tavsiye edilir.

Gizlenmiş bağlantılar için destek etkisiz :

Eğer Protokol Gizleme Özelliğini iptal etmek için nedenleriniz varsa bu seçeneği kullanabilirsiniz. Genelde bunu yapmak için kullanıcıların sebebi veya avantajı olmayacaktır.

Grafik Arayüz

Protokol Gizleme kullanıcılar için oldukça şeffafdır, çoğu zaman görmek istemeyeceklerdir. eMulede bu özelliğin aktif olduğunu görmek için bazı göstergeler vardır:

 

Client Details

 

Kullanıcı Ayrıntılarından istemcinin bu özelliği destekleyip desteklemediğini görebilirsiniz."Desteklenen" kullanıcının bu Gizlemeyi deskteklediğini belirtir fakat kullanmadığını belirtir (Seçenekler kısmından 2 seçenekte işaretli ise), "Aktif" ise istemcinin bunu desteklediğini ve kullandığını belirtir.

 

Symbol

Bazen istemci simgesinin yanında anahtar simgesi gözükecektir. Bunun anlamı istemci Protokol Gizlemeyi kullanarak bağlantı sağlamış. Eğer anahtar yoksa Gizlemeyi desteklemiyor - bu seferde bağlanmadı anlamında olacaktır.


MyInfo

Sunucuya bağlanıldığında, Bilgi kutusu Gizlemeyi kullanarak bağlanıp bağlanmadığını gösterecektir.

Günlük sekmesinde göreceğiniz yazı şuna benzer:

26/09/2006 01:37:10: DonkeyServer No2 sunucusuna gizlenmiş bağlantı kuruldu (62.241.53.16:443)