ED2K eDonkey2000 istemcisi tarafından P2P (Peer-to-Peer) olarak kullanılan protokoldür ve ismini de buradan almaktadır. İstemciler arasında kaynak alış verişini sağlayan Sunucu - İstemci bazlı çalışan bir protokoldür.

Bu kısımda eMule de eklenmiş olan Sunucuları görmekteyiz ve bunlarla ilgili birtakım işlemler yapabilmekteyiz. Yeni Sunucular eklenebilir, silinebilir ve Sunucular hakkında bütün bilgiler alınabilmektedir.

eMule ilk kurulduğunda Sunucular ekli olmadığı için onları eklemek ilk işlem olmalıdır. Bunun için aşağıdaki İnternet Sayfasından Güncel eMule Sunucuların eklememiz gerekir.

 

 

eMule de Kredi dosyasına nasıl bakılır?

 

 

Sunucular bölümünde alt kısımda Günlük sekmesinin en üst satırının ikincisinde 19.11.2005 21:54:07: Kredi dosyası yüklendi, 42030 adet kullanıcı biliniyor, 121 istemci silindi (5 ay içinde görünmez) şeklinde bir satır göreceksiniz. Bu satırda kaç kullanıcıda krediye sahip olduğunuzu ve bilinen istemcilerden belli bir süre içinde gözükmeyenlerin silindiğini göreceksiniz. Bunun haricinde listede bulunan server sayısını, yeni eklenen dosyaları, biten dosyaları, bütün hata mesajlarını bu kısımda görmeniz mümkündür.

 

http://www.server-met.de/

açılan bu sayfadan add to eMule düğmesine tıklamamız yeterli olacaktır. Sunucular otomatik olarak eMule içine eklenmiş olacak.

 

 

 

İstenilen bir Sunucuya Öncelik verme ve Statik Sunucu Listesine Ekleme

 

 

Statik sunucu listesine eklemek istediğimiz Sunucuyu seçip sağ tıklıyoruz ve Statik Sunucu Listesine Ekle 'ye basıyoruz. Eğer eklediğimiz Sunucuya bağlanmada öncelik tanınsın isterseniz öncelik kısmından Yüksek'i işaretlemeniz yeterlidir.

 

 

Seçeneklerden Sunucu kısmında bazı ayarlar yaparak Sahte Sunuculara bağlanmayı önleyebiliriz. Bunun için yapılması gereken Sadece statik Sunuculara otomatik bağlanı işaretlemek.