F-Secure

Adım 1: Port Açmak istediğiniz Programı çalıştırın. F-Secure programın internete erişmek istediğini belirten bir pencere açacaktır.

Adım 2: Açılan bu ilk pencere Bilgisayar ile Internet arasındaki bağlantıyı onaylamak içindir. Pencerenin alt kısmında görülen Do not show this dialog for this program again kutucağuna işaret koyarsanız bu program internete bağlanmak istediğinde bir daha bu pencere açılmayacaktır. Allow tuşuna basıyoruz ve sıradaki işleme geçiyoruz.

Adım 3: Eğer programa internetten veri girişi olursa aşağıdaki pencere gelecektir.

Adım 4 : Bu ekran ilk gelen pencereye benzesede burada verini Bilgisayar içine girdiğini belirtiyor ve Bu pencere he zaman New Server Application olarak gelecektir. Eğer bu pnecerenin de tekrar gelmesini istemiyorsak yine Do not show this dialog for this program again kutucağuna işaret koyuyoruz ve Allow tuşuna basıyoruz.

 

F-Secure Menüsünden Port Açma

Adım 1: Aşağıdaki Görev Çubuğunda simgesine çift tıklıyoruz ve aşağıdaki ekran açılacaktır.

Adım 2: Soldaki listeden Internet Shield düğmesine tıklıyoruz ve sağ tarafta resimdeki ekran açılacaktır.

Adım 3:Internet Shield menüsünün altındaki Firewall satırındaki Configure linkine tıklıyoruz.

 

Adım 4: Sol taraftaki menüden Application Control menüsüne tıklıyoruz ve sağ tarafta Programların kontrol durumları gözükmektedir.

 

Application Control kutusunun işaretli olduğundan emin olun ve altındaki 2 Radyo düğmesinden programın size soru sormadan veri alış verişi yapması için Allow and log new Application veya size sorarak işlem yapmasını istiyorsanız Prompt düğmesine işaret koyunuz.

Add düğmesine basarak izin vermek istediğimiz programı seçiyoruz ve burada 3 adet kolon var Bilgisayarınıza Giriş Server(in), Bilgisayarınızdan Çıkış Access (out) ve son olarak da Programın tipini belirtebilceğiniz kısım. Listedeki bir Programı silmek için Remove düğemsine basmanız yeter. Programları İlk Açılan Pencere ile ayarlarsanız işiniz daha kolay olacaktır.